Ciuchcia PuchPuch     

Spotkanie z architekturą - półkolonie


Spotkanie z architekturą 

Poniedziałek 29.06.2020 – Obiekty światowego dziedzictwa UNESCO

Rozpoczynając naszą architektoniczną podróż, poznamy najpiękniejsze obiekty światowego dziedzictwa UNESCO. Dowiemy się także, czym zajmuje się ta organizacja. Poznamy dzieła wykonane przez człowieka, ale również te, które stworzyła przyroda, i odwiedzimy miejsca w Polsce, które znajdują się na liście UNESCO.

Wtorek 30.06.2020 – Domy w różnych zakątkach świata

Podczas zajęć przemierzymy świat, aby dowiedzieć się, jak wyglądają domy na drugim końcu świata, kto mieszkał w Machu Picchu, dlaczego w Azji dachy są spadziste i bardzo strome, z czego swoje domy budują ludzie zamieszkujący w Afryce czy na Antarktydzie. Przeprowadzimy również małe śledztwo, aby dowiedzieć się, jakich materiałów do budowy używali starożytni Grecy, a jakich Słowianie. Sprawdzimy także, jak mieszka się w domach o dziwnej konstrukcji, takich jak Chudy Dom Hausmanna w Paryżu, bańko-domki we Francji, Walking House w Danii czy Kamienny Dom w Portugalii. W finale naszej wyprawy spróbujemy poczuć się jak architekci, których fantazja jest niczym nieograniczona, i stworzyć swój własny projekt domu o niestandardowym wyglądzie.

Środa 01.07.2020 – Zero waste - naturalne budowanie

Podczas zajęć przyjrzymy się projektom architektów, które uwzględniają budowanie z szacunkiem dla środowiska. Spróbujemy dowiedzieć się, czy istnieją ekologiczne materiały budowlane i czy przedmioty, które trafiły na wysypisko śmieci, można w jakiś sposób wykorzystać przy budowie domu. Poszukamy także wskazówek, jak zaprojektować dom ekologiczny i energooszczędny, i sprawdzimy, czy możliwe jest postawienie domu ze słomy, siana, łodyg pomidorów, wodorostów i z plastikowych butelek.

Czwartek 02.07.2020 – Architekci natury

Czy architekci mogliby się czegoś nauczyć od zwierząt? Tym razem poszukamy niezwykłych konstrukcji, które są dziełem zwierząt. Poznamy m.in. tkacze – ptaki żyjące w RPA, Namibii i Botswanie, tworzące ogromnych wielkości gniazda, które mogą pomieścić dziesiątki ptaków, termity, które stawiają wysokie pionowe kopce zwane termitierami, zielone mrówki żyjące w Afryce środkowej i południowo-wschodniej Azji, zbierające opadłe liście, które sklejają za pomocą jedwabiu wytworzonego przez larwy. Przyjrzymy się również wielkiej rafie koralowej, stworzonej przez biliony małych koralowców. Czy wiecie, że podobnie jak Wielki Mur Chiński rafa koralowa jest widziana z kosmosu?

Piątek 03.07.2020 – Zielona architektura

W ostatnim dniu naszej wyprawy odwiedzimy najpiękniejsze ogrody świata m.in. Villandry i Wersal we Francji, Ninfa we Włoszech, Keukenhof w Holandii czy Tenryuji w Japoniiz zbierzemy także nasze własne doświadczenia związane z miejscami charakteryzującymi się piękną architekturą krajobrazu.Porozmawiamy również o tym, że zieleń w mieście to nie tylko ogrody, skwery i parki:roślinność była i jest umieszczana przez architektów także w mniej typowych miejscach – na dachach czy ścianach. Warsztaty z architektury krajobrazu pozwolą nam poznać ogrody wertykalne,wiszące ogrody królowej Semiramidy, budowle-ogrody m.in. Muzeum Quai Branly w Paryżu, elektrownię wodną Punibach we Włoszech, Convention Centre West w Vancouver czy apartamentowce w Mediolanie, na których elewacji znajdziemy 900 drzewek, 5000 krzewów i 11 000 mniejszych roślin. Podczas warsztatów zaprojektujemy zielone miasto przyszłości.

W ramach półkolonii odbędą się: zajęcia tematyczne, warsztaty plastyczne, eksperymenty naukowe, zajęcia programowania, zabawy muzyczne. W każdym tygodniu przewidziane są zajęcia sportowe, zabawy sprawnościowe, gry i zabawy na placu zabaw oraz spacery.