Ciuchcia PuchPuch     

Podróże po Polsce - półkolonie

Podróże po Polsce 

Poniedziałek 20.07.2020 – Poznajmy Kaszuby

Każdy wie, że Polska kryje w sobie wiele ciekawych i niespotykanych miejsc, o których warto się dowiedzieć. Takim miejscem są Kaszuby. Która część Polski należy do tego regionu? Czy Kaszubi mają swój własny język? Jak wygląda kaszubski strój? Odpowiedzi na te i inne pytania czekać na nas będą podczas regionalnych warsztatów. W trakcie warsztatów poznamy kaszubski alfabet, dowiemy się, czym są diabelskie skrzypce i spróbujemy stworzyć je samodzielnie. Podczas zajęć z haftowania poznamy wzory z haftu kaszubskiego i wykorzystamy je w praktyce, a wszystko to przy dźwiękach regionalnej muzyki.

Wtorek 21.07.2020 – Tajemnica toruńskiego piernika

Kiedy myślimy o Toruniu, od razu przychodzi nam na myśl zapach i smak niepowtarzalny toruńskich pierników. Podczas zajęć kulinarnych dowiemy się, dlaczego Toruń został rozsławiony przez pierniki oraz na podstawie specjalnej toruńskiej receptury wykonamy własne ciastka. Wyruszymy także na wyprawę śladami Mikołaja Kopernika i jego astronomicznych odkryć oraz poznamy innych wybitnych obserwatorów Wszechświata, takich jak Aleksander Wolszczan. Dowiemy się także, co łączy Toruń z amerykańskim miastem Philadelphią.

Środa 22.07.2020 – Muzyka z Żelazowej Woli

Żelazowa Wola jest kolejnym miejscem na mapie Polski, które warto zobaczyć. „Odwiedzimy” dworek, w którym mieszkał i urodził się słynny polski kompozytor Fryderyk Chopin. Poznamy wiele ciekawostek z życia kompozytora, np.: ile miał lat, kiedy skomponował swój pierwszy utwór, w jakich krajach mieszkał i ile miał fortepianów. Podczas pleneru malarskiego przeniesiemy na płótno piękno dworku w Żelazowej Woli i jego otoczenia.

Czwartek 23.07.2020 – Szlakiem Orlich Gniazd

W wędrówce po Polsce przeniesiemy się na południe. Tam czeka na nas Szlak Orlich Gniazd, na trasie którego znajdują się jedne z najpiękniejszych polskich zamków. Skąd pochodzi nazwa tego szlaku? Jakie zamki wchodzą w jego skład? W którym z tych zamków straszy Biała Dama? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź podczas warsztatów historycznych, w trakcie których poznamy najciekawsze legendy i opowieści z zamkowego dworu. Wykonamy także makiety zamków ze Szlaku Orlich Gniazd. Poznamy średniowieczny kodeks rycerski oraz stworzymy kodeks współczesnego rycerza. Nie zabraknie również okazji do udziału w sprawnościowym turnieju rycerskim.

Piątek 24.07.2020 – Podziemne sekrety kopalni soli w Wieliczce

Na koniec tygodnia dotrzemy do niezwykłego miejsca – Kopalni Soli w Wieliczce. Skąd wzięła się sól w małopolskiej ziemi? Co kryją wnętrza kopalni? Co w czasach średniowiecza nazywano białym złotem i do czego wykorzystywano ten surowiec? Wszystkiego dowiemy się podczas warsztatów, w trakcie których poznamy również różne gatunki soli, przyjrzymy się pracy górników, zapoznamy się z zasadami zachowania kopalni i wykonamy czako górnicze.

W ramach półkolonii odbędą się: zajęcia tematyczne, warsztaty plastyczne, eksperymenty naukowe, zajęcia programowania, zabawy muzyczne. W każdym tygodniu przewidziane są zajęcia sportowe, zabawy sprawnościowe, gry i zabawy na placu zabaw oraz spacery.