Ciuchcia PuchPuch     

Globtroterzy - półkolonie

Globtroterzy 

Kim są globtroterzy? Czym się zajmują? Czy każdy może zostać podróżnikiem? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy podczas warsztatów. Nauczymy się odczytywania mapy i kierunków świata. Poznamy podstawowe wyposażenie podróżników (kompas, busola, mapy). Przy pomocy wielkoformatowej, kolorowej mapy świata, dowiemy się, jakie kontynenty i ich mieszkańców odwiedzimy w nadchodzącym tygodniu. 

Wtorek 07.07.2020 – Podróżowanie dawniej i dziś

Podróżując dzisiaj wygodnie klimatyzowanymi autokarami, samolotami lub statkami wycieczkowymi, trudno wczuć się w realia dawnych podróży, gdy zwykły dyliżans uznawano za szczyt luksusu. Dziś podróżowanie rowerem, samochodem czy samolotem jest tak powszechne, że nie wymaga większego przygotowania. Jednak dwieście czy trzysta lat temu był to niezwykły wysiłek i trud. Podczas zajęć poznamy różne sposoby podróżowania, stworzymy także własną maszynę do przenoszenia się w przestrzeni.

Środa 08.07.2020 – Kierunek Ameryka Południowa

Podczas zajęć dowiemy się, jakie kraje leżą w Ameryce Południowej. Dowiemy się, z czego słyną poszczególne regiony, jakie sporty, muzyka i tańce są tam najpopularniejsze. Poczujemy klimat tej części świata, ucząc się podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich i towarzyskich, popularnych na kontynencie amerykańskim (np. tango argentyńskie i cza-cza). Udamy się również w kulinarną podróż do Meksyku, aby przygotować typowe meksykańskie przekąski

Czwartek 09.07.2020 – Kolorowych masek czar

Globtroterzy to ciekawi przygód podróżnicy po całym globie. Nie tracąc czasu, przeniesiemy się do dalekiej Afryki. To na kontynencie afrykańskim zamieszkuje największe zwierzę lądowe, czyli słoń afrykański, gepard będący najszybszym zwierzęciem na Ziemi, a także największy ptak – struś. Wyjątkowym miejscem w Afryce jest jezioro Malawi, w którym żyją różnorodne gatunki ryb. Do jednego z najciekawszych należy mbuna, kamienna ryba – czyli przepiękna pielęgnica hodowana często w akwariach. Podczas warsztatów plastycznych zaprojektujemy kolorowe afrykańskie maski.

Piątek 10.07.2020 – Z kompasem i mapą w kieszeni

Na zakończenie tygodnia sprawdzimy nasze podróżnicze umiejętności. Podczas małej wyprawy nauczymy się rozpoznawania tropów zwierząt, układania ogniska, budowania szałasu oraz zachowania w terenie - pośród przyrody. Dowiemy się, w jaki sposób pozyskać wodę, będąc w lesie, na pustyni czy w dżungli. Samodzielnie wykonamy urządzenia filtrujące do wody.

W ramach półkolonii odbędą się: zajęcia tematyczne, warsztaty plastyczne, eksperymenty naukowe, zajęcia programowania, zabawy muzyczne. W każdym tygodniu przewidziane są zajęcia sportowe, zabawy sprawnościowe, gry i zabawy na placu zabaw oraz spacery.